Yoga

Yoga kelime anlamı ile bağlamak, birleştirmek demektir. Kökeni 5000 yıl öncesinde Hindistan’a dayanan, beden, zihin ve nefesin uyum içinde ‘bir’ olmasını hedefleyen bir sanat ve bilim dalıdır. Bedeni güçlendirmek, zihni ise sakinleştirmek ve odaklanmasını sağlamak amacı ile tasarlanmış var olan en eski bütünsel sağlık sistemlerinden biridir

 

Hatha Yoga:

Hatha yoga batıda uygulanan en yaygın yoga türlerinden biridir. Beden ve zihnin sağlığını korumak için yapılan asana (yoga duruşları), pranayama (bilinçli nefes teknikleri), derin gevşeme ve meditasyonu kapsar. Tüm yoga uygulamalarının temeli olarak sayılır ve yeni başlayanların katılabilecekleri en uygun yoga çeşididir. Derslerde yapılan yoga duruşları bedenle ilgili bütün sistemleri çok güçlü bir şekilde etkiler. Omurganın esnemesini,  organlar, bezler ve dokulardaki dolaşımın hızlanmasını sağlar. Hatha yoga dersleri stüdyomuzda 60 dakika sürmektedir ve eğitmenlerimiz Melike Sipahioğlu, İlkay Erginay Metin ve Şule Yalçın Açıl tarafından verilmektedir.

 

Vinyasa Yoga:

Vinyasa Sanskrit dilinde bağlantı  - akış anlamına gelir. Vinyasa dersleri nefes ile duruşların senkronize yapıldığı, asanalardaki geçişlerin doğal bir akış şeklinde gerçekleştiği derslerdir. Bir duruştan diğerine dans eder gibi akan duruş serileri içerir. Dersin içeriği, duruşlar arasındaki geçişler tamemen eğitmene bağlıdır. Diğer yoga çeşitlerinde olduğu gibi fiziksel ve mental  birçok fayda sağlar. Toksinlerin atılmasına, bedenin güçlenmesine sebep olur ve bütün duruşlar ahenkli bir nefes akışı ile yapıldığından enerji seviyesinin yükselmesine yardımcı olur. Mental olarak ise senkronize nefesler zihnimizi sakinleştirir ve bedendeki enerji tıkanıklıklarının açılmasına yardımcı olur. Vinyasa yoga dersleri stüdyomuzda 60- 90 dakika sürmekte ve eğitmenlerimiz Şule Yalçın Açıl ve Melike Sipahioğlu  tarafından verilmektedir.

 

Embodied Flow TM

Hareketteki akışı ve ifadeyi hatha yoga, tantrik filozofi ve somatik devinim sistemleriyle tecrübelendiren yoga sanatıdır. Bu pratikte kişi kendi bedeninde yapacağı farkındalık araştırmalarıyla sahip olduğu gücü, esnekliği, hislerde akmayı ve bağlantıları keşfeder. Yaptığı bu keşiflerle beden-zihin farkındalığını artırarak kendi kendisinin en büyük eğitmeni olur. Embodied flow dersleri 90 dakika sürmekte ve eğitmen İpek Yılmaz tarafından verilmektedir.

 

Yin Yoga :

Bağ dokunuzdan içselliğinize bir yolculuk, kendinize sağlığınız için “DUR” demeye fırsat, yaşınıza, yoga deneyiminize, spor geçmişinize bakmadan size uygun ders programını seçerek istediğinize gelmekte özgür olduğunuz; asanaların (yoga pozlarının) hafif bir “Durağanlık Akışı” içinde hareketsizlikle deneyimlendiği; eklemlere yük bindirimeden, pasif bir güçle bağ dokusunun ve kasların esnemesine izin veren; asanalarda hep sınırının bir adım gerisinde durduğun, pozların içerisinde hizalamadan çok vücut yapısına ve bedenin isteklerine kulak vererek hafif değişimlerle kendini ve bedenini keşfetmene olanak tanıyan Taoist felsefedeki Yin ve Yang, zıtlığın içindeki birlik kavramlarını içeren, Pozlarda daha uzun süreler geçirerek, zamanın içindeki dinginlikle parasempatik sinir sistemimize etki eden, Dünyada Paul ve Suzie Grilley, Türkiye’de Berivan Aslan Sungur tarafından eğiticilik eğitimleri verilen keşfetmenin, serüvenin sürekli devam ettiği bir yoga stilidir..

 

Prenatal (Hamile) Yoga:

Prenatal Yoga bedeni ve zihni doğuma hazırlar ve bebeğinizin sağlığının gelişmesine yardımcı olur. Uzman eğitmenler tarafından düzenli olarak yaptırıldığında anne adayı ve bebeği için birçok yarar sağladığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Hamile yogası; stres ve anksiyeteyi azaltarak anne adayının rahat ve huzurlu bir hamilelik geçirmesini sağlar, doğum sırasında kullanılan kas gruplarının güçlenmesi ve esnemesine katkıda bulunur, sırt ve bel kaslarını güçlendirerek bebeğin ağırlığının artması sonucu ortaya çıkan ağrılarının azalmasına yardımcı olur, vücudun su toplaması, kabızlık, baş ağrısı gibi belirtilerin en aza indirilmesini sağlar, ilerleyen aylarda görülebilen nefes darlığının azalmasına yardımcı olur ve uykuyu düzenler. Hamile yogası dersleri 50dk sürmekte ve stüdyomuzda eğitmenlerimiz Melike Sipahioğlu ve Ayten Erenel tarafından verilmektedir.

 

Anne –Bebek Yogası:

Dersler annelerin eski formlarına, güç ve esnekliklerine kavuşmalarına yardımcı olurken, bebekleri ile aralarındaki bağın kuvvetlenmesine destek olur. Yeni doğum yapmış anneler için özel olarak oluşturulmuş duruş ve nefes egzersizlerini içeren derslerde anneler kendileri ile benzer süreçlerden geçen diğer anneler ile bir arada olma fırsatını yakalarlar. 

 

Çocuk Yogası:

Çocuk yogası çocukların beden, zihin ve ruhsal sağlığını korumak, merak ve keşfetme güdülerini beslemek için kullanılan, öğrenme süreçlerine alternatif bir destek sağlayan eğlenceli bir egzersiz programıdır. Çocuk yogası sadece duruşlardan ibaret değildir. Derslerde klasik yoga duruşları çoklu zeka kavramı ile ilişkilendirilen eğlenceli ve anlaması kolay öğretme yöntemleri ile harmanlanır. Böylelikle çocukların hayal güçleri ve öğrenme arzuları desteklenir. Çocuk yogası dersleri 45-60 dk sürmektedir. Stüdyomuzda eğitmenlerimiz Melike Sipahioğlu, Lüal Karatay ve Birce Albayrak tarafından verilmektedir.