Prenatal (Hamile) Yoga:

 

Prenatal Yoga bedeni ve zihni doğuma hazırlar ve bebeğinizin sağlığının gelişmesine yardımcı olur. Uzman eğitmenler tarafından düzenli olarak yaptırıldığında anne adayı ve bebeği için birçok yarar sağladığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Hamile yogası; stres ve anksiyeteyi azaltarak anne adayının rahat ve huzurlu bir hamilelik geçirmesini sağlar, doğum sırasında kullanılan kas gruplarının güçlenmesi ve esnemesine katkıda bulunur, sırt ve bel kaslarını güçlendirerek bebeğin ağırlığının artması sonucu ortaya çıkan ağrılarının azalmasına yardımcı olur, vücudun su toplaması, kabızlık, baş ağrısı gibi belirtilerin en aza indirilmesini sağlar, ilerleyen aylarda görülebilen nefes darlığının azalmasına yardımcı olur ve uykuyu düzenler.

 

 

Doğuma Hazırlık Eğitimi:

 

Anneliğin büyüleyici serüveninde sağlıklı ve huzurlu bir hamilelik süreci geçirmek ve doğum tercihleri konusunda farkındalığınızı arttırmak artık mümkün.       Yüzyıllardır kadınların içerisindeki doğum enerjisi varlığını pozitif doğum hikâyelerinde gösteriyor. Günlük yaşam rutinimizin, etrafımızdaki negatif hikâyelerin hamilelik döneminin mucizesine olan inancımızı azalttığını düşünüyor musunuz?

 

Maya Stüdyo Doğuma Hazırlık Eğitimlerinde pozitif doğum hikâyelerini konuşup, doğum ve sonrası süreci nasıl sağlıklı, rahat ve huzurlu yönetebileceğimizi öğrenecek, Lamaze, Hypnobirting ve Aktif Doğum yöntemlerinin doğrultusunda hazırlanmış programımızın yardımı ile hayalimizdeki doğumu planlamanın inceliklerini konularında uzman eğitmenlerimiz ile birlikte keşfedeceksiniz.

 

İsterlerse anne ve babanın birlikte katılımı (veya annenin yanında bir destekleyicisinin bulunması) ile gerçekleştireceğimiz eğitimlerimizde gebelik, doğum anı ve doğum sonrası süreçte sizin ve bebeğiniz için en doğru, sağlıklı uygulamanın neleri kapsadığını konuşacak ve bunlara ilişkin bilgilendirmeler yapacağız. Böylece gebelikle başlayan bu mucizevi yolculuğu doğum ve doğum sonu süreçte de hayatınızınız en güzel deneyimine dönüştürmeyi planlamaktayız. Bu süreci daha doyumlu hale getirmek, bedensel ve zihinsel farkındalığınızı artırmak için hamilelik(prenatal) yogası, nefes çalışmaları,  imgeleme ve meditasyon uygulamalarının yanı sıra gebelikte beslenme, cinsellik gibi konulara değineceğiz. Ayrıca bebeğinizle buluşmaya giderken yanınıza alacağınız çantanızda neler bulundurulması gerektiğine ilişkin bilgiler verecek, doğum anında ıkınma, gevşeme teknikleri ve pozisyonlar ile doğum dalgalarını nasıl yönetebileceğinizi gerçeğine benzer olarak hazırladığımız ortamda deneyimlemeye çalışacağız. Ve o müthiş buluşma anı ve sonrasında anne bebek ayrılığını en kısa sürede sonlandıracak olan kanguru bakımının önemi hakkında bilgiler verecek, buna yönelik imgelem çalışmaları yapacağız.

 

Bebeğin doğması ile birlikte bu süreçte siz anne- baba adaylarını yeni görev ve sorumluluklar beklemekte. Bunlardan bazıları; bebeğin emzirilmesi, banyo yaptırılması, masaj yapılması, giydirilmesi, gazının çıkartılması ve tırnak bakımıdır.  Eğitimizde bunları birlikte adım adım öğrenecek ve interaktif bir şekilde hazırladığımız model ve maketlerde uygulayacağız.   Gelin bebek ebeveyn iletişimini daha keyifli hale getirip, sağlıklı ve mutlu bir aile olma yolundaki adımlarınızı birlikte sağlamlaştıralım.

 

 • Gebelik ve Doğum Hormonları

 

 • Gebelikte Yoga ve Nefes Çalışmaları

 

 • Gebelikte Cinsellik

 

 • Gebelik ve Doğum Sonrası Dönemde Beslenme

 

 • Doğumun Fizyolojisi ve Aşamaları

 

 • Doğumun Başladığını Nasıl Anlarız?

 

 • Doğumun ve Doğum Dalgalanmalarının Nefes İle Yönetimi

 

 • Doğumda İlaç Dışı Rahatlatıcı Teknikler

 

 • Gevşeme Teknikleri- İmgeleme/Meditasyon

 

 • Doğumda Ikınma ve Aktif Doğum Pozisyonları

 

 • Doğumda Müdahaleler

 

 • Sezaryen ve Nedenleri, Anne Dostu Sezaryen Kavramı

 

 • Doğum Haritamızı Oluşturmak

 

 • Doğum Çantasında Neler Bulunmalı?

 

 • Bebeğiniz ile Temas Kanguru Bakımı

 

 • Başarılı Emzirme Teknikleri

 

 • Bebek Bakımı-Masajı-Banyosu

 

 • Bebek Odasının Hazırlanması

 

 

Hamilelik ve Beslenme:

 

Hamilelik; bir kadının en muhteşem mucizesi… İçinizde gelişen, büyüyen ve giderek kendisini daha dahissettiren bir mucize. İşte bu muazzam süreçte normal zamanda bile zor gelen beslenme olgusu hamilelikle beraber daha da üzerinde düşünülmesi gereken bir konu haline gelmekte. Sürekli öneriler, tavsiyeler, “Şunu ye, bunu yeme” ler ve daha neler neler… Gelin birlikte daha bilimsel, daha sağlıklı bir beslenme üzerine sohbet edelim.

 

 

Anne Sütü ve Emzirme:

 

Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF  bebeklerin doğum sonrası ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmesini,altı aydan sonra da ek gıdalarla birlikte bebeğin istediği kadar anne sütü ile beslenmelerini  önermektedir.  Bebeğin sindirim sistemine en uygun besin maddesi olma özelliğine sahip olan bu mucizevi besin aynı zamanda  içeriğindeki maddelerden dolayı adeta bebeğin ilk aşısı gibidir. Ayrıca anne sütü ve emzirmenin  anne ve bebek sağlığına bir çok faydası  bulunmaktadır. Bu nedenle anne sütü ile beslenme  ve emzirme hem bebek hem de anne için bir haktır. Bebeğinizin ve sizin bu haktan en üst düzeyde  faydalanabilmeniz için  buradayız. Emzirme sınıfımızda bu harika deneyimi yaşayabilmeniz için  sizi merkezimize bekliyoruz.

 

 

Bebek Bakımı:

 

Gebelik boyunca heyecanla beklenen  bebeğin aileye katılmasıyla beraber doğum sonu  süreçte yenianne – babaları bebek bakımına ilişkin bir çok yeni görev  beklemektedir. Bunlardan bazıları; bebeğin banyo yaptırılması, masaj yapılması, gazının çıkartılması, tırnak bakımı,  giydirilmesidir. Haydi bunları birlikte yapalım, bebek ebeveyn iletişimini  daha keyifli hale getirip, sağlıklı ve mutlu bir aile olma yolunda adımlarımızı sağlamlaştıralım.