Danışmanlık Hizmetlerimiz

Beslenme Danışmanlığı

 

Beslenme; şüphesiz insanın en önemli ihtiyaçları arasındadır. Bir ihtiyaç olmanın yanında yaşam kalitesinin arttırılması, sağlığın geliştirilmesi ve hastalıklardan korunmada büyük role sahiptir. Günümüzde artan tüketim sonucu büyüyen sağlıksız ve dengesiz beslenme zinciri bir çok kronik hastalığı da beraberinde getirmiştir. Dengesiz beslenmenin önlenmesinde beslenme eğitimi ile sağlıklı beslenme bilincinin kazandırılması büyük bir önem taşır.

Sporcu Beslenmesi

Sporcuların beslenmesi ile spor performansları arasında doğrudan bir ilişki vardır. Vücudun formda olması, sağlığın sürekliliğinin sağlanması için amatör olarak veya profesyonel olarak yapılan sporlarda başarıyı ve verimi sağlamak için yapılan spora uygun beslenme programı uygulanmalıdır. Son zamanlarda bilimsel gerçekliğe dayanmayan bilgilerle hazırlanmış çok fazla sporcu diyet programı ya da beslenme uygulamaları görmekteyiz.

Beslenme programı sporcularda; yapılan sporun süresine, niteliğine , egzersiz sıklığına, sporcunun vücut analizi ve ölçümlerine ve spor sırasında harcanan enerji durumuna bağlı olarak farklılık göstermelidir.

 

Gebe Beslenmesi

Gebelik dönemi ; şüphesiz bir kadının deneyimleyebileceği en mucizevi anları barındıran süreçtir . Gebenin bu süreci sağlıklı ve huzurlu geçirebilmesi , bebek için sağlıklı bir fetal yaşam olanağı ve gebelik dönemi sonlanmasıyla birlikte sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için anne adayının beslenmesine son derece dikkat etmesi gereklidir.

Gebelikte yaşanan yeme bozuklukları sıklıkla ;

* Aşırı beslenme ve sonucunda gelişen şişmanlık,

* Gestasyonel diyabet (Gebelik şekeri)

* Anne adayının yağ dokusunun fazla artması sonucu doğumun güçleşmesi ,

* Demir alımı yetersizliğinden kaynaklı anemi ve folik asit gibi bazı mineral ve vitaminlerin yetersizliği sonucu anne ve bebekte görülen birtakım rahatsızlıklar .

* Yetersiz beslenme nedeniyle annenin kilo kaybetmesi ve erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek riski

* Erken gebelik döneminde (ilk trimestr) beslenme yetersizliği sonucu gelişen doğumsal anormallikler ile karakterizedir.

Anne adaylarının 4 besin grubundan dengeli ve yeterli beslenmesi gereklidir. Bu besin grupları;

* Süt ve süt ürünleri

* Et, tavuk, balık , yumurta , kurubaklagiller ve bu besinlerden yapılan ürünler

* Taze sebze ve meyveler

* Tahıllar ve tahıllardan yapılan yiyeceklerdir.

Ayrıca besinlerin dokulara ulaşması, hücrelerde kullanılması , vücuttan toksik maddelerin uzaklaştırılması ve vücut ısısının sağlanması gibi yaşamsal fonksiyonları gerçekleştiren suyun hayatın her döneminde olduğu gibi gebelik döneminde de önemi büyüktür.

Gebeliğin gerektirdiği enerji ve besin öğeleri gereksinimlerini tam anlamıyla karşılayabilmek için profesyonel bir destek almak gerekir.

Bu nedenle Maya Stüdyo’da Beslenme ve Diyet Uzmanı eşliğinde beslenme danışmanlığı yapılmakta ve gebelik öncesi ve gebelik sürecinde beslenme konulu eğitimler verilmektedir.

 

0-2 Yaş Beslenmesi

(Anne Sütü ve Ek besin dönemi)

Doğumdan 2. Yaşa kadar bebeğin en önemli besini anne sütüdür. Bebeğin hayata merhaba demesiyle başlayan ve 6. Aya kadar süren dilimde anne sütü tek başına bebeğin tüm ihtiyaçlarını (enerji,cho, protein,yağ, vitamin , mineral ve su) karşılamaya yeter. 2 yaşına kadar bebeğin anne sütü alması onun fiziksel, ve mental gelişimine büyük katkı sağlar.Aynı zamanda anne için de faydalıdır. Emzirme sırasında salınan hormanlar sayesinde annenin formuna kavuşması ve kilosunu korumasına yardımcı olur. Bebeğiyle olan bağını güçlendirir ve bebeğini beslemede büyük kolaylık sağlar.

Her annenin sütü kendi bebeği için ideal besindir.Anne sütünün miktarını ve kalitesini arttırmak için annenin de bu dönemde beslenmesine dikkat etmesi gerekir. 6. Aydan sonra ise ek besinler bebeğin beslenme örüntüsüne dahil olur. Ek besine geçiş dönemi bebek için ve anneler için uzman yardımı gerektiren bir süreçtir. Ek besin olarak seçilen yiyeceklerin besin değeri ve veriliş zamanı olarak uygunluğunun değerlendirilmesi gerekir.

Bu amaçla Maya Stüdyo’da beslenme uzmanı eşliğinde 0-2 yaş beslenmesi ve anne sütü konulu eğitimler ve seminerler verilmektedir.

Anne Sütü ve Emzirme:

Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF bebeklerin doğum sonrası ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmesini,altı aydan sonra da ek gıdalarla birlikte bebeğin istediği kadar anne sütü ile beslenmelerini önermektedir.  Bebeğin sindirim sistemine en uygun besin maddesi olma özelliğine sahip olan bu mucizevi besin aynı zamanda içeriğindeki maddelerden dolayı adeta bebeğin ilk aşısı gibidir. Ayrıca anne sütü ve emzirmenin anne ve bebek sağlığına bir çok faydası bulunmaktadır. Bu nedenle anne sütü ile beslenme ve emzirme hem bebek hem de anne için bir haktır. Bebeğinizin ve sizin bu haktan en üst düzeyde faydalanabilmeniz için buradayız. Emzirme sınıfları ile bu harika deneyimi yaşayabilmeniz için  sizi merkezimize bekliyoruz.

Bebek ve Çocuklarda İlkyardım:

Hayattaki en kıymetliniz; bebeğiniz veya çocuğunuzun her an yanında olmanız mümkün değildir. Mümkün olan şey, onun başına gelebilecek durumlara karşı yapabileceğiniz temel uygulamaları öğrenmektir. İlkyardım; sağlık çalışanları duruma müdahale edene değin yapılan ilaçsız uygulamalardır ve hayati önem taşır. Sizde çok basit temel kuralları öğrenmek ve bebeğinizin veya çocuğunuzun karşılaşabileceği durumlara karşı önlem almak istemez misiniz? O zaman gelin ve bunun ne kadar kolay olduğunu birlikte görelim.