Çocuk Yogası

 

Çocuk Yogası ile temel yoga duruşları ve felsefesi çocuklara yaratıcı ve eğlenceli bir şekilde sunulur. Çocuklara duruşlarla hayal güçlerini kullanmayı, kendi bedenlerini tanımayı, doğru nefes almayı ve kendilerini nasıl rahatlatabileceklerini öğretmeyi amaçlamaktadır. Böylelikle çocukların koordinasyon, odaklanma, esneklik gibi becerileri gelişirken, merak ve keşfetme güdüleri beslenir.

 

 

Anne-Bebek Yogası (3-12 ay)

Dersler annelerin eski formlarına, güç ve esnekliklerine kavuşmalarına yardımcı olurken, bebekleri ile aralarındaki bağın kuvvetlenmesine destek olur. Yeni doğum yapmış anneler için özel olarak oluşturulmuş duruş ve nefes egzersizlerini içeren derslerde anneler kendileri ile benzer süreçlerden geçen diğer anneler ile bir arada olma fırsatını yakalarlar. 

 

Anneler, bebeklerinin 3 aylık olması ile katılabilecekleri yoga derslerinde, eğlenceli ve güvenli bir ortamda bedenlerini güçlendirme, rahatlama ve bebekleri ile farklı yoga duruşlarını deneyimleme fırsatı bulurlar. Farklı uyaranlar ve duruşlar ile ise, bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişimleri desteklenir.

 

Klasik bir anne-bebek yogası dersi anne için nefes ve ısınma egzersizleri ile başlar, bu süreçte bebekler yeni girdikleri ortamı ve tanıştıkları arkadaşları keşfederler. Sonrasında ise anne ve bebeğin arasındaki bağın kuvvetlenmesine destek olan 2li anne-bebek duruşları yapılır. Dersin son kısmında ise bebeklere masaj ve esneme hareketleri yaptırılarak rahatlamaları ve sakinleşmeleri sağlanır. Böylelikle bebekler daha uzun ve kaliteli bir uyku uyuyayabilirler.

 

 

Bebek için Faydaları:

 

Yoga duruşları ile gelişen bedenlerinde dolaşım hızlanır

Bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimini destekler

Dokunma, hareket, müzik ve ritm gibi uyaranlar ile

sakinleşmeleri ve rahatlamaları sağlanır

Uykuya geçişi kolaylaştırır

Diğer bebekler ile bir arada olarak sosyalleşmeleri sağlanır

 

Anne için Faydaları:

 

Yoga duruşları ile kaybedilen güç ve form geri kazanılır

Doğum sonrası artan sırt ve bel ağrılarının azaltılması sağlanır

Esneme egzersizleri ile kısalan kasların esnemesi sağlanır

Nefes egzersizleri ile stres düzeyi düşer

Diğer anneler ile bir arada olma fırsatı yakalarlar

 

 

 

 

Anne-Çocuk Yogası (2-4 yaş):

Anne- çocuk yogası dersleri annelerin 2-4 yaş aralığındaki çocukları ile katılabileceği derslerdir. Dersler klasik yoga duruşlarına ek olarak farklı hareketler, masaj ve müzik içerir.  Çocukların kendilerini ifade etme ve yaratıcılıklarını keşfetmelerini sağlamanın yanı sıra bebeklik sonrası dönemde anne-çocuk bağlanmasını pekiştirir

 

Çocuk için Faydaları:

Anne ve yaşıtları diğer çocuklarla birlikte eğlenceli zaman geçirme fırsatı yakalarlar

Esneklik, güç ve koordinasyonu geliştirir

Odaklanmayı güçlendirir

Bedensel farkındalığı artırır

Özgüveni geliştirir

Rahatlama ve nefes farkındalığı sağlar

Stresi azaltır

İletişim ve sosyal becerilerini geliştirir

 

 

 

Çocuk Yogası(4-12 yaş):

 

Çocuk yogası çocukların beden, zihin ve ruhsal sağlığını korumak, merak ve keşfetme güdülerini beslemek için kullanılan, öğrenme süreçlerine alternatif bir destek sağlayan eğlenceli bir egzersiz programıdır. Çocuk yogası sadece duruşlardan ibaret değildir. Derslerde klasik yoga duruşları çoklu zeka kavramı ile ilişkilendirilen eğlenceli ve anlaması kolay öğretme yöntemleri ile harmanlanır. Böylelikle çocukların hayal güçleri ve öğrenme arzuları desteklenir.

Çocuk yogası farklı öğrenme teknikleri üzerine kurulmuş olan çoklu zeka kavramına yönelik çalışmalar ile çocukların beyin kas gelişimine ve eğitimlerine yardımcı bir araç olarak kullanılabilir. Çocuklar verilen bilgileri ilgi çekici, eğlenceli ve bütünleyici yöntemler ile sunulduğunda öğrenmeye istekli olurlar. Çocuk yogası birçok elementi bir arada kullanan interdisipliner bir yöntem olarak çocuğa bütünsel bir şekilde yaklaşır ve bedenin öğrenme üzerinde ana element olduğu varsayımı üzerine kuruludur.

 

Bunun için her yoga dersinde matematik, anatomi, müzik, görsel sanat, ekoloji ve dil gelişimi elementleri derslere entegre edilir. Derslerde aynı zamanda bilim, doğa ve kitap okuma gibi birçok konuya değinilerek öğrenim desteklenir. Çocuk yogası (Maria Montessori başta olma üzere Emilia Reggio,…gibi) birçok eğitimcinin yaklaşımlarından da ilham alarak öğrenme sürecini geliştirme yolunda yeni bir akım yaratmıştır. Çocuklar bilgiyi hareket ederek, gözlemleyerek, dinleyerek, dokunarak ve atta şarkı söyleyerek edinirler.

 

Derslerde yoga ve felsefesinin aktarımı ile çocuklar dürüstlük, şefkat, minnet, saygı, kabullenme, disiplin ve alçak gönüllülük gibi değerler üzerinde bilinçlenirler. Rekabetsiz ve güvenli bir ortamda deneyimledikleri oyunlar ve çalışmalar ile başarı ve özgüven konularındaki algıları gelişir. Hayatı yaratıcılıkları ve bireysel deneyimleri ile keşfetmek üzere cesaret kazanırlar.

 

Doğadan ilham alınarak oluşturulan duruşlar ve nefes teknikleri ile doğal hayata saygı duymayı ve tüm canlılarla empati kurmayı öğrenirler. Dersler aktivite, dinlenme, sosyalleşme ve iç gözlem arasında doğal bir akışta gerçekleşir.

 

 

 

Çocuk Atölye Çalışmaları:

 

Çocuk atölye çalışmaları farklı yaş gruplarındaki çocuklar için ayrı ve gelişimlerine uygun olarak tasarlanan duyusal oyun ve hikâye anlatımıdır. Çocukların görsel materyaller ile anlatılan hikâyeye dâhil olması ve daha sonra duyusal malzeme ve oyuncaklarla hayal gücü ve yaratıcılıklarını ifade edebilmeleri sağlanır.

 

Bebek ve Çocuklarda İlkyardım:

 

Hayattaki en kıymetliniz; bebeğiniz veya çocuğunuzun her an yanında olmanız mümkün değildir. Mümkün olan şey, onun başına gelebilecek durumlara karşı yapabileceğiniz temel uygulamaları öğrenmektir. İlkyardım; sağlık çalışanları duruma müdahale edene değin yapılan ilaçsız uygulamalardır ve hayati önem taşır. Sizde çok basit temel kuralları öğrenmek ve bebeğinizin veya çocuğunuzun karşılaşabileceği durumlara karşı önlem almak istemez misiniz? O zaman gelin ve bunun ne kadar kolay olduğunu birlikte görelim.